De hvide busser: I afslutningen af Anden Verdenskrig blev en storstilet redningsoperation sat i gang for at redde de danskere og nordmænd, som befandt sig i tysk fangenskab.
Aktionen, der blev kendt både som “De hvide busser” og “Bernadotte-aktionen”, blev en succes, og det lykkedes at transportere lidt flere end 10.000 danske og norske fanger til Sverige.
Derudover blev cirka 10.200 børn og kvinder fra andre lande også hentet til Sverige under aktionen.
Herunder har jeg udvalgt en række film, som fortæller historien om den storstilede redningsaktion.
Se film med introduktion til historien om De hvide busser
Nationalmuseet har på deres YouTube-kanal ‘Nationalmuseet DK’ udgivet videoen herunder, som fortæller historien om De hvide busser.
Se først denne video for en introduktion til Bernadotte-aktionen. Herefter følger tre videoer med rørende øjenvidneberetninger fra blandt andre nogle af de danske kz-fanger, som blev hentet af busserne.
Artiklen fortsætter efter alle de følgende videoer.
Se og hør øjenvidneberetninger i disse videoer
I videoen herunder også udgivet på Nationalmuseets YouTube-kanal kan du høre flere øjenvidneberetninger fra dagene, hvor de mange busser kom til Danmark med de hårdt prøvede fanger.
I videoen herunder kan du se rørende interviews, hvor nogle af de danskere, som sad fanget i kz-lejren Theresienstadt, fortæller om, da de blev hentet af busserne.
Turen væk fra lejrene gik gennem det sønderbombede Tyskland, hvilket betød, at de danske kz-fanger blev vidner til mange rædsler.
I videoen herunder kan du høre nogle af de danske kz-fanger fortælle om turen gennem Tyskland og Danmark til Sverige.
Læs mere om De hvide busser i bog om redningsoperationen
Historiker Hans Sode-Madsen har skrevet om Bernadotte-aktionen i bogen De hvide busser 1941-45: Reddet fra Hitlers helvede, som du kan læse mere om og købe hos Saxo.com her (annoncelink).
I beskrivelsen på Saxo.com står blandt andet:
“Indsatsen er kendt som »den svenske Bernadotteaktion« og har i eftertiden opnået mytens skær. Men initiativet var rent faktisk dansk. Tusindvis af fanger blev transporteret hjem af chauffører og andre frivillige, der satte livet på spil for at redde deres landsmænd ud af Hitlers helvede.”
Læs også: 4 interessante bøger om modstandsbevægelsen under besættelsen
Kender du til mere information eller materiale om redningsaktionen?
Hvad ved du om De hvide busser og Bernadotte-aktionen? Bidrag meget gerne i kommentarsporet til dette Facebook-opslag med eksempelvis oplysninger, beretninger og materiale, så vi alle kan lære mere om redningsaktionen og de mennesker, som var en del af den.
Links til relevante artikler og lignende er også meget velkomne i kommentarsporet til Facebook-opslaget.
Se også: Video: Modstandsmand fortæller, hvordan han flygtede fra Frøslevlejren i 1945